Skip to Content

Revitblog.dk

Danmarks, måske, mest opdaterede Revit blog

Tips #88 Refering Views (Reference view)

Tips #88 Refering Views (Reference view)

Be First!
by januar 9, 2012 Tips

Alle har vel prøvet at sidde med en flok tegninger i papirs form og blevet en anelse i tvivl om hvor den hører til. Man kan selvfølgelig skrive på detaljen hvilken plan/snit etc. den kommer fra, men hvorfor ikke få revit til at gøre dette selv ?

En hurtig måde at gøre dette på er at ændre den måde den anotationen “View Title” er opbygget, følg med her:

Start med at lave en ny Legend, målestok er ligemeget så bare tryk ok når den spørger.

Blader ned i bunden af projekt browseren og tryk ved plusset ved “Families” for at vise alle familier der er loadet ind i projektet.

[restrict userlevel=”subscriber”]Find nu punktet “View Title” næste nede i bunden, og træk denne ind i vinduet og placer den et sted (Du har selvfølgelig stadig din Legend åben)

Marker familien du lige har lagt ind på din Legend, og vælg edit family i toppen af Revit vinduet.

Så langt så godt. Marker den nederste Label på skærmen “View Scale” og tryk “Edit Label” Tilføj det label der hedder “Referencing Sheet” skriv evt. noget i prefix, og vælg Break ved øverste Label.

    

Så er alt klart, og kan loades ind i projektet. Vælg at overskrive den nuværende version. Lav nu en plan, og lav en detalje herpå (Callout) Lig planen og detaljen på hver sit sheet, og indstil detaljens viewport til “Title”

    

Og skulle detaljen helst se sådanne ud

[/restrict]

Previous
Next

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Visit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On LinkedinCheck Our Feed